19. srpnja 2015.

O Pohvali nad pohvalama: BANOFFEE MESS

Svako toliko na svom poker aparatu život namjesti par istih sličica pa izbaci povod(e) za slavlje. Rođendani, diplome, djevojačke/momačke, sakramenti, blagdani, godišnjice, produženi vikendi. I ostali besmisleni razlozi. Od mene se obično očekuje, osim da se pojavim, da se pojavim s nečim slatkim! Nekad dobijem mig, nekad me Mamzi huška s 'Bog će ti platiti', nekad to napravim jer mi je osoba posebno draga. Nekad nemam vremena pa ne donesem ništa, onda pitaju 'iz čijih je kuća mali, di se kopa?' i da ga idu tući.

Obučem najfiniju hipstersku kombinaciju koja paše na tenisice, uzmem tortu/kolač/slatku kreaciju i spremna sam. Krećem, uz još uvijek određenu dozu straha je l' sve uspjelo kako spada. Po dolasku zbuksam slasticu u frižider i čekam svoj trenutak. Obično on dođe nakon šesnaestog slijeda jela, puno sati kasnije, ali nema panike jer svi su ostavili mjesta za desert.

I onda ga čuješ, između tihih mumljanja usta punih šećerom, dva metra čistog krkanluka kako progovara.
- Ma 'ko je ovo pravio?
(svi prsti upiru u mene)
- Ane, mo'š se udavat!!!

Daaaa! I onda mi je srce na mjestu. Slastica je uspjela. Dobila sam pohvalu nad pohvalama. Samo još ne znam kako odgovoriti na nju s 'hvala' ili s 'ne hvala'! 
- Evo ti keks!


***



Moj se život promijenio kad sam otkrila pod a) beze kore, b) kombiniranja dva klasična deserta, c) sve navedeno. Novi križanac dva engleska tradicionalna recepta- Banoffe pite i ponovo, Eton Mess-a.
Banoffee pie je pita koja ima podlogu od keksa (ili prhkog tijesta) punjenu bananama, karamelom (toffee) i slatkim vrhnjem.
Eton mess se sastoji od jagoda, mernigue-a (mješavine bjelanjaka i šećera) i šlaga. 'Eton' dolazi od Eton College gdje se tradicionalno servira, a 'mess' se referira na neredan izgled deserta. 

BENOFEE MESS
[6 čašica]


"dulce de leche"

Pravi dulce de leche radi se s kondenziranim ili bar s punomasnim mlijekom, kako ja nikad nemam vremena kupiti ta specijalna mlijeka (a da budem iskrena ne znam ni di se kupuje ovo prvo), uvijek ga napravim s najobičnijim mlijekom. Okus je karamelast, fin i lagan, pa su (valjda) zadovoljeni svi uvjeti. Brzinska verzija karamela mi zadnjih par puta odbija uspjeti (bacila sam oko 1 kg šećera pokušavajući ga otopiti da se ne kristalizira), pa sam ju odlučila izbjegavati. Ova verzija zahtjeva vremena i strpljenja, ali je i neusporedivo bolja!

300 ml mlijeka
100 g šećera
mahuna vanilije
na vrh žlice sode bikarbone
prstohvat soli
75 g maslaca

Ulijete mlijeko u lončić i pustite da zavrije, maknite s vatre, a vatru smanjite. Dodajte sve ostale sastojke, vratite na vatru i miješajte dok se maslac ne otopi. Sljedećih sat vremena povremeno promiješajte. Kad se smjesa ujednači bojom i počne zgušnjavati miješajte stalno. Kuhajte karamel sat i pol, na kraju će bit gust, ali tekući (hlađenjem će se dodatno zgusnuti). Ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.

puslice
3 bjelanjka
130 g šećera
prstohvat soli


Miksajte bjelanjke s prstohvatom soli dok ne očvrsnu, zatim dodavajte žlicu po žlicu šećera miksajući najvećom brzinom, i tako 5 min. dok smjesa ne postane čvrsta i sjajna (kad se pod prstima više ne osjećaju kristalići šećera). 
Zagrijte pećnicu na 130 stupnjeva. Pleh obložite papirom za pečenje, pa malom žlicom stavljajte "kaplje" smjese. Pecite ih 50-60 min, pa ostavite da se ohlade.

preljev od čokolade
100g čokolade za kuhanje

Čokoladu otopite na pari i ostavite da se ohladi.

2 banane
pola limuna

Banane izrežite na male kockice i prelijte sokom od pola limuna (da ne posmeđe).

slaganje
250 ml slatkog vrhnja

U čašice slažite redom puslice - banane - karamel - preljev od čokolade, pa ponovite još jednom. na vrh stavite tučeno slatko vrhnje.




Nema komentara:

Objavi komentar

šećer dolazi na kraju :)