27. prosinca 2015.

ČOKOLADNI KOLAČIĆI S KREM SIROM | cream cheese brownies

Blog se rodio u ovo, božićno vrijeme, godine Gospodnje 2012. Što znači da se nakon navršene tri godine osovio na vlastite noge, počeo artikulirati rečenice, prebolio prve dječje bolesti i otkrio da je svijet lopta šarena koju valja sustavno istraživati. Da blog ima povijest bolesti vjerojatno bi mu prvo pripisali (blagi) ADHD. Oprostite mu, još je mali, previše je zabavno gledat u oblake i maštati, a tako je lako odlutati. :)

Nije 2015. bila godina za mirno sjedenje i tipkanje postova, iako u kužini nije bilo nimalo dosadno. Kuhalo se, pričalo, slušalo, čitalo, gledalo i putovalo... Nadoknadit ćemo u 2016.!


Recept koji slijedi obavezno zahtijeva čaj i knjigu, s obzirom da sam na pola Franzenove "Čistoće" koju gutam paralelno s kolačima na tanjuru. Zapravo bilošto od Franzena paše, s kolačima ili bez. :)

A ovo je prvi kolač u kojem paše sir, a da nije mascarpone. 

ČOKOLADNI KOLAČIĆI S KREM SIROM 
[pleh 20x30]

Zagrijte pećnicu na 180C/ventilacija, a pleh namastite maslacem i pobrašnite.

biskvit
250 g šećera
1 vanilin šećer
200 ml ulja
4 velika jaja
8 žlica kakaa
300 g brašna

Miksajte jaja pa polako dodavajte šećer i vanilin šećer, sve dok ne dobijete lijepu svijetlu boju (sve skupa oko 5 min). Dodajte ulje i lagano umiksajte. Na kraju dodajte prosijano brašno i kakao i lagano umiješajte. Cijelu smjesu izlijte u pleh.

"krema"
250 g krem sira (ABC)
125 g maslaca
100 g šećera
2 jaja
2 žlice brašna

Pjenasto umutite krem sir i maslac. Dodajte šećer, jaja i brašno te sve lagano umiksajte. Kremu zatim izlijte preko biskvita.
Uzmite vilicu te napravite male (ili velike) krugove kako bi se dvije smjese malo izmiješale (ne bi li presjek izgledao efektnije :)). Ovaj korak možete i preskočiti.
Stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na cca 30 min. Kolač je gotov kad se počne lagano odvajati od pleha i kad "krema" poprimi laganu zlatnu boju.
Kad su pečeni, izvadite ih iz pećnice i pustite da se malo ohlade pa ih stavite u hladnjak na 2 sata. (Držite ih na hladnom mjestu dok se ne pojedu.)

I da, smjesa za biskvit je ful gusta, a smjesa za "kremu" ful rijetka.


Nomnomnom!
A.

19. srpnja 2015.

O Pohvali nad pohvalama: BANOFFEE MESS

Svako toliko na svom poker aparatu život namjesti par istih sličica pa izbaci povod(e) za slavlje. Rođendani, diplome, djevojačke/momačke, sakramenti, blagdani, godišnjice, produženi vikendi. I ostali besmisleni razlozi. Od mene se obično očekuje, osim da se pojavim, da se pojavim s nečim slatkim! Nekad dobijem mig, nekad me Mamzi huška s 'Bog će ti platiti', nekad to napravim jer mi je osoba posebno draga. Nekad nemam vremena pa ne donesem ništa, onda pitaju 'iz čijih je kuća mali, di se kopa?' i da ga idu tući.

Obučem najfiniju hipstersku kombinaciju koja paše na tenisice, uzmem tortu/kolač/slatku kreaciju i spremna sam. Krećem, uz još uvijek određenu dozu straha je l' sve uspjelo kako spada. Po dolasku zbuksam slasticu u frižider i čekam svoj trenutak. Obično on dođe nakon šesnaestog slijeda jela, puno sati kasnije, ali nema panike jer svi su ostavili mjesta za desert.

I onda ga čuješ, između tihih mumljanja usta punih šećerom, dva metra čistog krkanluka kako progovara.
- Ma 'ko je ovo pravio?
(svi prsti upiru u mene)
- Ane, mo'š se udavat!!!

Daaaa! I onda mi je srce na mjestu. Slastica je uspjela. Dobila sam pohvalu nad pohvalama. Samo još ne znam kako odgovoriti na nju s 'hvala' ili s 'ne hvala'! 
- Evo ti keks!


***



Moj se život promijenio kad sam otkrila pod a) beze kore, b) kombiniranja dva klasična deserta, c) sve navedeno. Novi križanac dva engleska tradicionalna recepta- Banoffe pite i ponovo, Eton Mess-a.
Banoffee pie je pita koja ima podlogu od keksa (ili prhkog tijesta) punjenu bananama, karamelom (toffee) i slatkim vrhnjem.
Eton mess se sastoji od jagoda, mernigue-a (mješavine bjelanjaka i šećera) i šlaga. 'Eton' dolazi od Eton College gdje se tradicionalno servira, a 'mess' se referira na neredan izgled deserta. 

BENOFEE MESS
[6 čašica]


"dulce de leche"

Pravi dulce de leche radi se s kondenziranim ili bar s punomasnim mlijekom, kako ja nikad nemam vremena kupiti ta specijalna mlijeka (a da budem iskrena ne znam ni di se kupuje ovo prvo), uvijek ga napravim s najobičnijim mlijekom. Okus je karamelast, fin i lagan, pa su (valjda) zadovoljeni svi uvjeti. Brzinska verzija karamela mi zadnjih par puta odbija uspjeti (bacila sam oko 1 kg šećera pokušavajući ga otopiti da se ne kristalizira), pa sam ju odlučila izbjegavati. Ova verzija zahtjeva vremena i strpljenja, ali je i neusporedivo bolja!

300 ml mlijeka
100 g šećera
mahuna vanilije
na vrh žlice sode bikarbone
prstohvat soli
75 g maslaca

Ulijete mlijeko u lončić i pustite da zavrije, maknite s vatre, a vatru smanjite. Dodajte sve ostale sastojke, vratite na vatru i miješajte dok se maslac ne otopi. Sljedećih sat vremena povremeno promiješajte. Kad se smjesa ujednači bojom i počne zgušnjavati miješajte stalno. Kuhajte karamel sat i pol, na kraju će bit gust, ali tekući (hlađenjem će se dodatno zgusnuti). Ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.

puslice
3 bjelanjka
130 g šećera
prstohvat soli


Miksajte bjelanjke s prstohvatom soli dok ne očvrsnu, zatim dodavajte žlicu po žlicu šećera miksajući najvećom brzinom, i tako 5 min. dok smjesa ne postane čvrsta i sjajna (kad se pod prstima više ne osjećaju kristalići šećera). 
Zagrijte pećnicu na 130 stupnjeva. Pleh obložite papirom za pečenje, pa malom žlicom stavljajte "kaplje" smjese. Pecite ih 50-60 min, pa ostavite da se ohlade.

preljev od čokolade
100g čokolade za kuhanje

Čokoladu otopite na pari i ostavite da se ohladi.

2 banane
pola limuna

Banane izrežite na male kockice i prelijte sokom od pola limuna (da ne posmeđe).

slaganje
250 ml slatkog vrhnja

U čašice slažite redom puslice - banane - karamel - preljev od čokolade, pa ponovite još jednom. na vrh stavite tučeno slatko vrhnje.